Futbolda yeni dönem

21.12.2015
Futbolda yeni dönem

FIFA Etik Kurulu'nun Sepp Blatter ve Michel Platini'yi sekizer yıl futboldan men etmesiyle dünya futbolu yeni bir döneme giriyor.

FIFA başkanlığını 17 sene yürüten Blatter ve 8 yıldır UEFA Başkanı olan Platini, görev yaptıkları dönemlerde aldıkları kararlarla tartışma konusu oldu.

Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemesi başta olmak üzere rüşvet ve yolsuzlukla ilgili çıkan söylentiler, iki ismin de futbolla tüm ilişkilerinin en az sekizer sene sona ermesine yol açtı.

Blatter'in tercihleri tartışma yarattı

Uzun süre futbol dünyasının patronluğunu yapan Blatter, aldığı farklı kararlarla tartışmalara yol açtı.

FIFA Dünya Kupası'nın oynandığı yerlerle ilgili yapılan tercihler, diğer ülke federasyonları tarafından eleştiri konusu oldu.

Sepp Blatter, 1998'de göreve gelmeden önce FIFA Dünya Kupası maçları sadece Avrupa ve Amerika kıtalarında oynandı, ilk kez 2002'de kupanın ev sahipliği Asya kıtasında Güney Kore ve Japonya ortaklığında yapıldı. Daha sonra 2010 yılında FIFA, dünyanın en büyük futbol organizasyonunu Güney

Afrika'ya vererek dikkatleri üzerine çekti.

Rusya'da oynanacak 2018 FIFA Dünya Kupası için ortaya atılan rüşvet iddiaları da Blatter'in başkanlığını tartışmalı hale getirdi. Son olarak 2022 Dünya Kupası'nın Katar'da oynanacak olması, birçok eleştiriyi de beraberinde getirdi.

Rüşvet ve yolsuzluk söylentileri sonunu hazırladı

FIFA Etik Kurulu, ortaya atılan rüşvet dedikoduları neticesinde 79 yaşındaki İsviçreli spor adamı Blatter'e önce geçici 90 gün, daha sonra da 8 yıl futboldan men cezası verdi.

ISL isimli şirket tarafından, yayın hakları karşılığında 100 milyon dolar rüşvetin, aralarında Eski FIFA Başkanı Joao Havelange ve Eski FIFA İcra Kurulu üyesi Ricardo Teixeria'nın da bulunduğu birçok kişiye dağıtıldığı, bu olayda Blatter'in rolü olduğu iddia edildi.

Ayrıca Güney Afrika'da oynanan 2010 FIFA Dünya Kupası ev sahipliğinin rüşvet nedeniyle Fas'a verilmediği haberleri çıktı. 2018 ve 2022 yıllarında düzenlenecek Dünya Kupası maçlarının Rusya ve

Katar'da oynanması için oylamalarda usulsüzlük yapıldığı da ortaya atıldı.
Son dönemde ABD'de FIFA'ya yönelik soruşturmalar ve gözaltıların olması, İsviçre Adalet Bakanlığı'nın

FIFA ile bağlantılı banka hesaplarını dondurması da Blatter'in itibarını zedeleyen etkenler oldu.
Sepp Blatter
Sepp Blatter 1998 yılında Joao Havelange'nin yerine geldiği FIFA başkanlığı görevini 2002, 2007, 2011 ve 2015 yıllarındaki seçimleri kazanarak sürdürdü.

Başkanlığı öncesi FIFA'da aldığı görevler (1975-1981'de teknik sorumlu, 1981-1998'de genel sekreter) dışında 1972 ve 1976'daki olimpiyatların organizasyonu, İsviçre Buz Hokeyi Federasyonu genel sekreterliği, İsviçreli saat markası Longines'de yöneticilik gibi farklı pozisyonlarda çalışan Blatter, 5 dönem ve 17 sene boyunca FIFA başkanlığını yürüttü.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmesine rağmen bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıkladı.

Platini'nin yaptığı değişiklikler eleştiri konusu oldu

Michel Platini 2007'de UEFA başkanlığına seçildikten sonra Avrupa Şampiyonası, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi formatında değişikliğe gitti.

Şampiyonlar Ligi'nde uygulanan yeni format, ülkeler için kontenjan değişikliği getirerek seri başı olma kriterlerini etkiledi.

Avrupa Ligi'nde 2009'da geçilen yeni grup sisteminden elde edilen gelir ise kulüpleri memnun etmedi.

Düşük gelirler, büyük kulüplerin Avrupa Ligi'ni eskisi gibi önemsememesine yol açtı.

Ayrıca Avrupa Futbol Şampiyonası'nda 2020'den itibaren maçların tek ülke yerine birden fazla ülkede oynanmasına karar verildi.

Platini'nin FIFA başkanlığı hayalleri suya düştü

FIFA'da yaşanan skandallar, Platini'nin FIFA başkanlığı hayallerini de suya düşürdü.
Blatter'in Platini'ye ödediği 2 milyon İsviçre frangı, bu durumun yeterince açıklanamaması ve teknik danışmanlık adı altında belirtilmesi, Fransız futbol adamının da rüşvet sarmalına dahil olduğu kanaatini oluşturdu.

Verilen 8 yıllık men cezasının ardından Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak

FIFA başkanlık seçiminde aday olma şansını kaybetti.
Michel Platini

Fransız spor adamı Michel Platini, 2007 senesinde yapılan seçimlerde eski başkan Lennart Johansson'dan UEFA başkanlığını devraldı.

Daha sonra iki kez daha başkan seçilen Platini, 3 dönem UEFA'nın liderliğini yürüttü.

Dünya futbolunun en büyük yıldızları arasında gösterilen 60 yaşındaki Platini, futbolculuğu sırasında 3 kez üst üste Avrupa'da yılın futbolcusu ödülünü kazandı. 1978, 1982 ve 1986 yıllarında Fransa ile

Dünya Kupası'na katılan Platini, iki kez yarı final gördü. Bir kez Dünya Kupası gol kralı olan Platini, turnuvanın en iyi oyuncusu ödülünü de aldı.

Fransa'da Nancy ve Saint-Etienne formaları giyen Fransız futbol adamı, 5 sezon da Juventus'ta forma giyerek efsaneleşti. Kariyerinde 501 maçta 265 gol atan Platini, Fransa tarihinin en büyük futbolcuları arasında yer aldı.

Futbolculuk kariyerinden sonra 1988-1992 yıllarında Fransa Milli Takımı'nda teknik direktörlük yapan Platini, daha sonra UEFA ve FIFA'da çeşitli görevler aldı.

Platini, Fransa Futbol Federasyonu'nda başkan yardımcılığı görevi yaptıktan sonra FIFA'da Yönetim

Komitesi, Teknik Gelişim Komitesi, Futbol Komitesi'nde farklı görevler alarak 2007'de UEFA başkanlığına giden yolu çizdi.

Digiturk izmir, digiturk konak, digiturk narlıdere
www.basvuruabonelik.com

Haber Kaynağı www.ligtv.com.tr

Tümü
Digiturk

Beni Arayın